Top

Görünümü :  Sıvı koyu kahverengi

Kimyasal Adı : Soya Lesitin

Kimyasal Formülü : C35H66NO7P

Ambalaj Şekli : 200 ,210 , 240 Kg'lık VARİL

Tanımı ve Kullanım Alanları :

Genel olarak ilaç ve gıda üretim sektöründe kullanılan lesitin aşırı derece saflaştırılmış bir karışım olduğundan hiç bir durumda alerjik olmadığı söylenmektedir. Yalnız soya fasulyesine karşı alerjisi olanların, yine soya fasulyesinden üretilmiş lesitin maddesini kullanırlarken dikkat etmeleri gerekebilir. Bu durumda soya fasulyesinden üretilmiş lesitin bu kişilerde soya fasulyesinin neden olduğu gibi alerjilere neden olabileceği bilinmelidir. Lesitin elde edilecek bitkiler ya da gıdalar genelde içerik bakımından yüksek yağ oranına sahiptir. Yağ oranı yüksek bu besinlerin içerisindeki lesitin nedeni ile direk kullanılmaları hiçbir işe yaramayacaktır. Aynı zamanda yağ oranı yüksek bu bitkilerin kolesterole karşı olumsuz etkiler gösterebileceği bilinmelidir.

Soya fasulyesinden elde edilen lesitinler için soya fasulyesine yakından bakıldığında tüm aminoasitleri yeterli oranda sağlayan bir besin olan soya fasulyesinin bir kaç aminoasit türünü bir arada içermesi nedeni ile et türlerinden farklı olarak tek başına tam bir protein kaynağı olduğu görmekteyiz. Diğer protein türleri ile birleştirildiği durumlarda ise sindirim sistemimiz tarafından daha kolay sindirilirler ve bu şekilde sahip oldukları protein değerlerinin çok üstünde protein değerlerine ulaşabilirler.

Kullanım Alanları

  • Gıda sektöründe ve bilhassa çikolata üretimde önemli bir hammaddedir. Genellikle gıda da emülgatör olarak kullanılır.
  • Yüzey aktif özelliği olan bir hammaddedir. Bu özelliğinden dolayı, ilaç ve margarin üretimlerinde ıslatıcı ve dağıtıcı ajan olarak kullanılır.
  • Tarım alanında ise, insektisit, fungusit, herbisit veya akarisit ilaçlar üretilirken, hem ıslatıcı hem dağıtıcı hem de emülgatör olarak kullanılır.
  • İlaç endüstrisinde ıslatma maddesi, stabilize edici ajan ve kolin zenginleştirme taşıyıcısı gibi davranır, emülsiyonlaşmalara ve kapsüllemeye yardımcı olur ve iyi bir dağıtıcı ajan oluşturur. İntravenöz yağ infüzyonlarının imalatında ve terapötik kullanım için kullanılabilir.
  • Hayvan yemlerinde yağ ve proteini zenginleştirir ve pelet oluşumunu geliştirir.
  • Boya endüstrisinde boyama ve mürekkep baskıları için koruyucu kaplamalar oluşturur, antioksidan özelliklere sahiptir, pas önleyici olarak yardımcı olur, renk arttırıcı bir ajan, katalizör, kondüsyon yardımı değiştirici ve dağıtıcı yardımcısıdır; emülgatör ve ıslatıcı ajan, iyi bir stabilize edici ve süspansiyona alma ajanı, pigmentlerin homojen bir karışımını korumaya yardımcı olur, metal oksit pigmentlerinin, esaslı boyaların ve hızlı lateks bazlı boyaların dağılımına yardımcı olur.
  • Lesitin plastikler, motor yağlarında bir yağ söktürücü katkı maddesi, benzinde bir köpük önleyici madde ve tekstil, kauçuk ve diğer endüstrilerde bir emülgatör, yayma maddesi ve antioksidan için bir ayırma maddesi olarak da kullanılabilir.
Firmamızın anlaşmalı olduğumu kargo ve ambar ile tüm Türkiyeye uygun fiyata aynı gün içerisinde hızlı sevkiyat.. 

Aradığınız ürünü listemizde göremiyorsanız lütfen firmamızı arayıp bilgi alınız!  

Telefon : 0282 686 77 88 / 0532 691 69 81

Mail : info@solemkimya.com
Pazarlama : pazarlama@solemkimya.com
Muhasebe : muhasebe@solemkimya.com